Кейси 6-10 з курсів “Інновації та інноваційна економіка” та “Економіка знань” для магістрів економічного факультету ЧНУ
Продовжуємо розміщення кейсів з курсів професора Ірини Буднікевич “Інновації та інноваційна економіка” та “Економіка знань” для магістрів економічного факультету ЧНУ. Запропоновані кейси оцінюються в діапазоні від 1 до 2 балів. Дедлайн здачі кейсів вказано на сторінці Курсу в сервісі Google Classroom. Після закінчення терміну здачі – завдання НЕ ОЦІНЮЮТЬСЯ.
Ваш викладач на практичних заняттях – Венгер Євген Іванович. Поїхали: Кейси №6-№10 . Напрямок «Інновації в ритейлі»
Кейс 6
Walmart: пізнання непізнаного з Big Data
(складено за матеріалами Офіційний Інтернет-сайт професійного порталу MC Today [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://mc.today/category/kejsy/)
Яскравий приклад застосування високих технологій в ритейлі – Walmart. Це величезна компанія: понад 11 тисяч магазинів у 26 країнах світу, 245 млн. покупців в тиждень. Якби Walmart був країною, то за своїм ВВП він зайняв би 28 сходинку в рейтингу: річна виручка роздрібного гіганта становить майже півтрильйона доларів.
У чому ж секрет такого успіху? Компанія вже давно навчилася аналізувати великі масиви даних. Над цим працює майже тисяча фахівців. Власна система Walmart Data Cafе обробляє майже 25 тисяч запитів на годину. Причому більше 90% запитів аналізуються протягом перших 2 секунд.
Завдяки Big Data керівництво Walmart може виявляти приховані закономірності в поведінці клієнтів і в режимі реального часу змінювати маркетингову тактику. До прикладу, за допомогою Big Data в компанії з’ясували: салати американці найактивніше купують в сонячні дні при теплій погоді (+26˚С).
Візьмемо інший приклад. У США стартує Black Friday, але країна велика і розташована в різних часових поясах. Першими в магазини спрямовують свій рух покупці із східних штатів. Мета аналітиків – максимально оперативно отримати перші дані про купівельну активність і скорегувати цінові пропозиції, інтенсивність застосування маркетингового інструментарію в західних штатах, жителі яких в цей час тільки займають черги біля магазинів.
На сьогодні в Україні з Big Data частіше працюють онлайн-рітейлери, хоча офлайн-магазин може надати на порядок кращі та адекватніші дані. Питання лише в інструментах, які дозволяють їх отримати.
Питання до вирішення кейсу:
- Сформулюйте і визначте концепцію Big Data. Окресліть можливі сфери її використання і наведіть відомі вдалі приклади з маркетингової практики.
- Окресліть декілька завдань, для вирішення яких рітейлерам доцільно використовувати Big Data.
- Зберіть інформацію та проаналізуйте досвід успішного використання Big Data європейськими т а вітчизняними рітейлерами.
- Де доцільніше і легше використовувати Big Data – в онлайн чи офлайн рітейлі? Відповідь обґрунтуйте прикладами.
Кейс 7
IKEA і Chico’s тепер на Amazon, – для чого?
(складено за матеріалами: Офіційний Інтернет-сайт професійного порталу New Retail [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://new-retail.ru/tehnologii/; Офіційний Інтернет-сайт компанії Chico’s [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.chicos.com/store/)
Нещодавно такі компанії як IKEA і Chico’s погодилися продавати свою продукцію на Amazon.
ІКЕА – один з найбільш успішних рітейл-проектів за всю історію глобальної торгівлі, тому вона може собі дозволити трохи довго «запрягати» свої «інтернет санчата» – тільки у 2017 р. ІКЕА запустила свій інтернет-магазин, але тепер звернула увагу пильну увагу на Amazon?
CHICO’S – це роздрібна жіноча мережа одягу, заснована в 1983 році Компанія була заснована Марвіном і Хелен Гралінком зі штаб-квартирою у Форт-Майєрс, штат Флорида. FAS компанії Chico управляє трьома брендами: його тезка Chico’s, Білий дім Black Market і Soma. Станом на 2014 р. у компанії Chico функціонує 1557 магазинів жіночого одягу в США та Канаді і сформована ефективна франчайзингова мережа в Мексиці.
Рітейлер не повинен замикатися на одному каналі дистрибуції свого товару, наприклад, IKEA відкрила свій інтернет-магазин відносно нещодавно в порівнянні з іншими компаніями. Гравці, які увійшли на ринок пізніше з новими технологіями домагаються чималих успіхів, ніж компанії старого формату.
Чому ці дві компанії – IKEA і Chico’s – вирішили використовувати канал продажів через Amazon? Падіння продажів у багатьох торговельних центрів в Америці і Європі змушують рітейлера йти в «цифрові торгові центри», якими по суті є маркетплейси та інтернет-магазини. В Україні внаслідок кризових явищ в економіці спостерігається схожа проблема: відсутність нормальних локацій, нові комплекси відкриваються з не повністю заповненими орендними площами, через це відзначається дуже низький купівельний трафік, а старі комплекси вимагають інвестицій для зміни концепту і теж не можуть похвалитися високими результатами по залученню покупців, за винятком деяких комплексів, які користуються попитом.
Тренд на зміну звички покупця став очевидним – люди купують все більше і більше в Інтернеті, і росте кількість покупців, які просто не мають потреби в торгових комплексах. Покупці починають шукати більш легкі способи придбання товару і йдуть в нові цифрові канали, які де-факто, є «торговими центрами» нового покоління.
Якщо ви створюєте або у вас вже є роздрібний магазин або мережа магазинів, то просто зобов’язані приділяти увагу більшій кількості каналів. Раніше було достатньо відкрити магазин, а потім створити майданчик в Інтернеті. Але часи змінилися і на сьогодні базовий план бізнес рітейлу має наступні схему – потрібно спочатку зробити Інтернет-магазин, щоб протестувати асортимент, набрати клієнтську базу, і лише потім відкрити звичайний магазин. Але активізація Інтернет торгівлі та активний розвиток ММS-маркетингу вказує, що обидва ці підходи не годяться…
Питання до вирішення кейсу:
- Традиційні рітейлери почали втрачати прибутки через маркетингову активізацію високотехнологічних компаній, які почали формувати сферу Інтернет-рітейлу у всіх сегментах. Визначте причини і наслідки даної тенденції в світі та в України.
- Чи може призвести співробітництво високотехнологічних компаній таких як Amazon, Alibaba та гігантів традиційного рітейлу (IKEA і Chico’s) до вигоди обох сторін? Відповідь обґрунтуйте
- Чи існує загроза формування залежності традиційних рітейлерів від технологічних кампаній? У чому вона може проявитись і як її уникнути.
- Які нові можливості відкриваються для традиційних рітейлерів від співпраці із технологічними компаніями. Визначте мінімум 5 позицій та обґрунтуйте їх пріоритетність.
- Яка перспектива у поєднанні он-лайн та оф-лайн каналів дистрибуції для традиційних ритейлерів на найближчий період?
- Запропонуйте варіанти стратегічних пріоритетів традиційних рітейлерів IKEA і Chico’s на 2-3 роки.
Кейс 8
Інтернет гіганти хочуть перекроїти роздрібний ландшафт
(складено за матеріалами: Офіційний Інтернет-сайт професійного порталу New Retail [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://new-retail.ru/tehnologii/)
Компанія Google оголосила, що вкладе 550 мільйонів доларів в JD.com. Google і JD планують співпрацювати у низці стратегічних ініціатив, включаючи спільну розробку роздрібних рішень в різних регіонах світу, включаючи Південно-Східну Азію, США та Європу.
Використовуючи компетенції JD в ланцюжку поставок, логістику і сильні технології Google, обидві компанії прагнуть знайти рішення для роздрібної інфраструктури наступного покоління з метою дати корисні, персоналізовані і безшовні рішення в купівельному досвіді для різних каналів. Так чи інакше вони цим альянсом намагаються протистояти Alibaba, сильною стороною якої традиційно виступає логістика. Так, Alibaba буде інвестувати мільярди доларів в логістику, щоб мінімізувати час доставки як у самому Китаї, так і по всьому світу до трьох днів.
Стратегія Alibaba передбачає зосередження на перетворенні п’яти міст світу у «глобальні хаби» для своєї платформи: Дубай, Куала-Лумпур, Бельгійський Льєж, Москва і рідне місто Alibaba, – Ханчжоу.
На полях сфери рітейлу розпалюються небачені до цих пір бої за володіння покупцем між сучасними високотехнологічними гігантами, в гонку вже включилися Google, Amazon, Microsoft, Alibaba, Яндекс тощо. Так чи інакше, поки всі ці компанії не роблять ставку на свій товар, тому вони приречені на довгу співпрацю з традиційними ритейлерами, і будуть пропонувати найкращі рішення для розвитку бізнесу своїх партнерів. В умовах конкуренції можна буде вибрати оптимальне рішення, що підходить саме вам.
Високотехнологічні компанії зараз живуть на таких висотах, мають такі бюджети, що поки не звертають уваги на дрібніших гравців. Цьому ще й сприяє те, що ринок Інтернет-рітейлу знаходиться в стадії природного зростання. Зараз онлайн ритейл поки ще стоїть окремо від традиційного офлайн рітейлу, але не за горами той час, коли екстенсивне зростання онлайн рітейлу сильно сповільниться і це стане відправною точкою для завоювання частки в офлайн ритейлі. Згадайте, як активно росли компанії, які представляли послуги стільникового зв’язку. Коли з природних причин зростання абонентської бази закінчилося, великі гравці стали боротися за сегмент роздрібної торгівлі стільниковими телефонами і як результат незалежні мережі продажу мобільних пристроїв почали переходити у володіння стільникових операторів і конкурентна боротьба вийшла на новий рівень. Високотехнологічні компанії вже діють в цьому напрямку.
Питання до вирішення кейсу:
- Які нові можливості дає реалізація спільного проекту Google та JD.com.?
- У чому полягає конкурентна перевага консолідації високотехнологічних компаній при виході і закріпленні їх позицій у сфері рітейлу.
- Оцініть переваги і слабкі місця проектів, які реалізуються компаніями Google та Alibaba. Хто на Вашу думку має більш сильну позицію на найближчу перспективу (1-2 роки). Відповідь обґрунтуйте.
- Чи існують загрози у стратегії активізації проектів пов’язаних з Інтернет-рітейлом, які реалізуються сьогодні майже всіма лідерами ІТ-галузі? Визначте можливі напрямки подолання існуючих загроз.
- Охарактеризуйте сучасний стан конкурентного поля у сфері Інтернет-рітейлу. Спрогнозуйте найбільш характерні риси, які будуть притаманні конкуренції у цій сфері у найближчі 2-3 роки.
- Визначте пріоритетні напрямки розвитку (виживання) традиційного рітейлу з врахуванням наступу сучасних ІТ технологій.
Кейс 9
Macy’s: геомаркетинг. Ашан наздоганяє…Хто наступний?
(складено за матеріалами: Презентація системи управления посетителями торговых центров Skywell Smart Tracking [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.skywell.com.ua/razrabotka-web-resheniy-rus/; Знижки по повітрю: Ашан Україна впровадив передову технологію [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vkurse.ua/ua/business/ashan-ukraina-vnedril-peredovuyu-tekhnologiyu.html)
Мільйонні показники трафіку не заважають мережі Macy’s персоналізувати комунікацію з кожним відвідувачем. Переступивши поріг торговельного центру, клієнт, у якого встановлено спеціальний додаток, отримує персональні знижки і пропозиції на підставі історії покупок, які раніше переглядались ним в онлайн-каталозі товарів. Спеціальні маячки – Bluetooth iВeacon – дозволяють з точністю до декількох сантиметрів визначити місцезнаходження відвідувача і відправити йому на смартфон повідомлення, наприклад, знижку на товар, який знаходиться в безпосередній близькості.
У компанії Macy’s вважають, що синергетичний ефект може дати використання мобільних технологій з IoT-пристроями, Wi-Fi. Уявіть: ви – у величезному супермаркеті з великим списком покупок, і ваш смартфон допомагає швидко прокласти маршрут до потрібного відділу. Прямуючи до нього, ви отримуєте персональну пропозицію про знижку. І ось ви біля потрібної полиці. Наводите смартфон на товар, і отримуєте цілковиту інформацію про нього. Вам подобатися така можливість?
Надихнувшись закордонним досвідом, маркетологи та ІТ-відділ вітчизняної компанії Skywell розробили Skywell Smart Tracking – систему, яка може не тільки поліпшити клієнтський досвід, а й надати маркетологам цінну аналітику про клієнтів.
І навздогін… Зовсім нещодавно Інтернет облетіла інтригуюча новина «знижки по повітрю: київський Ашан впровадив передову технологію». Суть інновації перегукується з описаним вище рішенням Macy’s. Відвідувач встановлює на смартфон мобільний додаток і під час перебування в гіпермаркеті по бездротовій мережі отримує спецпропозиції на товар, поруч з яким він перебуває. Рroximity-маркетинг в дії.
І це тільки початок інновацій. Адже українському ІТ-сектору є, що запропонувати. Та й навряд чи одна з найбільших світових мереж продуктових гіпермаркетів на цьому зупиниться. Сьогодні основну ставку роблять на ІоТ.
Питання до вирішення кейсу:
- Охарактеризуйте сучасну позицію компанії Macy’s у секторі світового рітейлу. Чи можна назвати цього гравця ринку роздрібної торгівлі інноваційно орієнтованою компанією. Відповідь обґрунтуйте.
- На який цільовий сегмент покупців орієнтована інноваційна розробка, яка пропонується компанією Macy’s. Надайте профіль даного покупця. Запропонуйте загальну концепцію просування даного проекту.
- Перегляньте презентаційну версію від компанії Skywell. На Вашу думку, чи має перспективу даний проект у сфері вітчизняного рітейлу. Обґрунтуйте можливі перспективи і слабкості реалізації зазначеного проекту
- Охарактеризуйте технологію Рroximity-маркетинг. Зазначте, які переваги вона надає торговельним точкам. Визначте перспективи і загрози застосування даної технології для:
- Великих роздрібних операторів;
- Локальних торговельних мереж;
- Незалежних роздрібних магазинів;
- Нішевих торговельних точок.
- Визначте найближчі перспективи реалізації інноваційного проекту,який запропонований компанією Ашан Україна. Чи дасть конкурентну перевагу компанії реалізація даного проекту у найближчий перспективі? Відповідь обґрунтуйте.
- Окресліть перспективи використання геомаркетингу у рітейлі. Чи буде актуальною дана інновація у найближчі 2-3 роки.
- Які інновації у сфері рітейлу мають найбільшу перспективу. Наведіть не менше трьох прикладів, визначте і обґрунтуйте їх пріоритетність.
Кейс 10
Штучний інтелект в рітейлі: як його застосовують зараз, і які перспективи очікуються у майбутньому
(складено за матеріалами: Офіційний Інтернет-сайт професійного порталу New Retail [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://new-retail.ru/tehnologii; Офіційний Інтернет-сайт компанії Point Inside [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.pointinside.com/; Amazon Echo [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Amazon_Echo; Google Ассистент на русском [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://android.mobile-review.com/articles/55966/; Презентація стартапу Wise Athena[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://wiseathena.com/)
Застосування технології штучного інтелекту (ШІ) в роздрібній торгівлі знаходить все більш широке визнання, а першопрохідці ризикують зірвати головний куш і відірватися від основної маси роздрібних продавців.
Alibaba готує масштабні трансформації рітейлу, а технології штучного інтелекту вже заходять на територію творчих професій і готові скласти їм конкуренцію.
Основний тренд у розвитку зв’язку між сучасним рітейлом і покупцем полягає в створенні якомога більш персоналізованого контенту для кожного клієнта та індивідуалізованої товарної пропозиції. Штучний інтелект може допомогти створити персоналізований досвід, як в онлайн-каналі, так і в звичайному магазині. Для цього можна задіяти чатбот, а також надання покупцеві можливості покупок за допомогою голосу, а не набором на клавіатурі.
Використання голосового спілкування з покупцем можливо не тільки в онлайн, але і в звичайному магазині, наприклад, в примірочних кабінах голосові команди можуть бути використані для того, щоб покупець замінив невідповідну річ, попросити принести інший розмір і у багатьох інших ситуаціях. До прикладу, голосові команди перетворюються в текст і передаються на склад, на комп’ютер продавцеві, а він вже в свою чергу відразу бачить в базі, чи є такий товар чи ні. Якщо запитаний товар є, то він його принесе, а якщо його не виявиться в магазині, то система підбору луків допоможе підібрати відповідну річ, і продавець зможе її запропонувати покупцеві.
Чому зараз так важлива персоналізація в різних областях рітейлу? Почнемо з продажів через мобільні пристрої.
Сьогодні продажі в мобільному каналі дуже швидко зростають, все більше людей роблять покупки з мобільних пристроїв, але не дивлячись на це конверсія там порівняно невисока, тому рітейлерам необхідно збільшувати конверсію в цьому каналі, щоб домогтися високих результатів продажів. Персоналізація пропозиції – один з ключових моментів збільшення продажів.
Інша проблема, яку допоможе частково нівелювати персоналізація, це те, що мобільні пристрої мають невеликі екрани, а це означає, що одночасно можна надати тільки обмежену кількість продуктів на екрані. Покупці бачать менше продуктів при здійсненні покупок на своєму мобільному пристрої, ніж при перегляді на ноутбуці або настільному комп’ютері, отже, купують менше, тому потрібно підвищити конверсію і показувати тільки те, що майже ідеальним чином підходить для конкретного покупця.
Люди все більше хочуть отримувати безшовний досвід у всіх каналах. Почати покупку, наприклад, в Інтернет-магазині, а закінчити її в звичайному магазині. В ідеалі вони хочуть отримати індивідуальний підхід, як в онлайні, так і в офлайні. Зараз вже стає можливим отримати метрики поведінки покупця в різних каналах продажів, включаючи офлайн канал, і скласти більш повне уявлення про його потреби. Кількість метрик зростає стрімко і з ними під силу розібратися тільки технологіям штучного інтелекту, які добре справляються з кластеризацією, виявленням потрібних характеристик людини, на які можна потім впливати за допомогою маркетингових інструментів.
У будь-якої програми лояльності є завжди два вузьких місця, перше – якщо база клієнтів велика, то сегментувати її – пекельна праця, а якість цієї сегментації завжди невисока через те, що клієнти залишають часом неповні дані, та й запросити багато особистих даних у клієнта для якісної сегментації не виходить, тому що ніхто не хоче заповнювати анкету завдовжки у 20 питань.
Але припустимо, що нам якимсь дивним чином вдалося сегментувати базу, нехай там буде всього два сегмента. Що ми робимо з цими сегментами? Ми придумуємо для них модель поведінки, ґрунтуючись на своїх уявленнях. Але найчастіше люди поводяться зовсім по-іншому. ШІ досить легко справляється з сегментацією бази, тому що він в змозі відстежити поведінку, буквально, кожного клієнта і вже на базі цього аналізу зможе зробити індивідуальну пропозицію і визначити пріоритетні сегменти, рамки яких відповідають пріори тема конкретного покупця. При чому ці сегменти сформовані на основі обробки великої бази вхідних даних. Чим більше даних, з якими працює технологія штучного інтелекту, тим точніше будуть прогнози і вихідні дані.
Окрім того, на сьогодні рекламний шум навчив споживача не звертати уваги на те, що йому в даний момент нецікаво, тому величезна кількість реклами, просто, залишається непоміченим споживачем.
Зверніть увагу, за скільки секунд ви закриваєте непотрібний банер, як правило, вам на це потрібні навіть не секунди, а частки секунди, це означає, що ви точно навіть не встигли ознайомитися зі змістом цього банера. А індивідуальну пропозицію, безумовно, істотно підвищує ймовірність продажу, люди звертають на неї увагу в рази частіше і продажі від цього збільшуються.
Всім нам хочеться, щоб до нас ставилися по-особливому, цінували наші потреби і враховували нашу індивідуальність. Такий підхід добре працює в маленьких нішевих магазинах. Коли продавець знає кожного покупця в обличчя, а в магазинах, в які заходять тисячі людей в день, це неможливо. Але це неможливо для звичайного продавця, а для магазину, забезпеченого технологією штучного інтелекту – це цілком рутинне і посильне завдання.
На сьогодні на основі використання штучного інтелекту вже можна створити мільйони персоналізованих домашніх сторінок сайту, тобто кожному відвідувачу при заході на сайт буде показуватися своя вибірка товару, персональні розсилки в електронній пошті, а також персоналізація пропозицій в додатках.
Перевірити альтернативні варіанти дизайну веб-сайту, вимірюючи коефіцієнт конверсії, створюваний кожним варіантом. Такі процедури робилися раніше в напів-ручному режимі, а зараз стало можливим робити це в великих масштабах і на якісно новому рівні.
В реальному часі на основі індивідуальної поведінки споживачів можна змінювати товари, які потрапляють у видачу покупцеві. Наприклад, людина зайшла на сайт Інтернет-магазину, і його поведінка показує, що він сьогодні налаштований залишити купу грошей в вашому магазині, зрозуміло, має сенс показати йому найдорожчі товари. Ви запитаєте, а як дізнатися, збирається він витратити сьогодні грошей чи ні, а ось для цього машина і будує свій прогноз по поведінці кожної людини, з огляду на – його поведінку в інших каналах, статистику, поведінку аналогічних покупців – і ще 1000 і один фактор, який вона сама виведе.
Надавати сукупні дані про купівельні звички, спосіб життя і вподобання, щоб сформувати унікальний погляд на кожного клієнта. Роздрібні продавці можуть персоналізувати досвід покупок для кожного клієнта.
Споживачі, скоро будуть розмовляти з роботами і іншими електронними пристроями при здійсненні покупок завдяки успіхам в обробці звичайної мови штучним інтелектом. До прикладу, компанія Point Inside представила чат бота, який через скачаний додаток допомагає знайти товар або послугу, туалети, стійки інформації, місця забору товару з інтернет-магазинів, у великих магазинах, в торгових центрах, аеропортах і т.п. Незважаючи на те, що точність визначення товару або послуги не є стовідсотковою, але вже досягає 95%, що, погодьтеся, вже непогано. Додаток прокладає маршрут по схемі магазину, торгового центру або аеропорту. На підставі цього сервісу Point Inside віддає багато аналітики, за допомогою, якої можна додатково стимулювати попит.
Тобто це не тільки допомога покупцеві, а й відмінний засіб для продавця зі збору даних для аналітики і вибудовування на базі цих даних прогнозів.
Голосові помічники Алекса Amazon і Google Assistant переводять взаємодію із покупцем з друкованої у голосову. Для більшості роздрібних продавців недоцільно розробляти свої голосові помічники, які використовують ШІ, але завдяки партнерству високотехнологічних компаній із сегментом торгівлі з’явилася можливість контакту покупця з рітейлером за допомогою голосового введення. На сьогодні Amazon є лідером в цій області. Але Google активно наступає…
Онлайн рітейлери, такі як Amazon, можуть швидко змінити ціну мільйонів товарів у відповідь на споживчий попит або цінову конкуренцію, і ця здатність залишає далеко позаду їх традиційних роздрібних конкурентів, коли справа доходить до їх зіставлення з ціною Amazon. Послуги ШІ від сторонніх постачальників можуть допомогти традиційним рітейлерам в автоматичному коригуванні ціни на основі ринкових умов та інших даних, таких як погодні умови, свята, розпродажі, рекламні акції конкурентів і величезна кількість інших чинників.
Чим більше даних ви зможете ввести для аналізу, починаючи від очевидних, таких як погодні умови, автомобільний трафік в місті, загальноринкових умов, цін конкурентів, врешті-решт, навіть можна сканувати захворюваність на грип в місті, все це може піти «в їжу» ШІ , на підставі чого він в змозі зробити прогноз і дати вам рекомендацію по встановленню потрібної вартості товару.
Досягається неймовірна автоматизація. Так, за допомогою ШІ можуть бути встановлені індивідуальні ціни не тільки для товару і для кожного каналу розповсюдження, але й для кожного магазину з урахуванням його місця розташування, ситуації, яка складається навколо цього конкретного магазину.
Ви скажете, що нам з того, що можна швидко змінювати ціни? Відповідь напрошується сам собою – це значне збільшення маржинальності і обороту товару. Ви скажете, що для онлайн торгівлі це підходить, але для звичайних магазинів не категорично підходить, тому що немає можливості так швидко міняти цінники. І для такої ситуації вже є своє рішення – електронні цінники. Раніше впровадження електронних цінників оцінювалося тільки в зручності їх використання в порівнянні з паперовими і при ретельних розрахунках виходило, що вони окупляться років так через 5 і тому вони не набули широкого поширення.
Але тепер зовсім інша історія. При електронних цінниках для офлайн рітейлера стає можливим система динамічного ціноутворення з високим рівнем прогнозу за ціною кожного товару. І тоді стає зрозумілим, що електронні цінники можуть окупитися значно швидше і стати важливим маркетинговим інструментом.
Дуже важлива і цікава задача, яка вирішується за допомогою ШІ – це визначення початкової ціни для нового продукту, який не має історії продажів. Це є дуже вагомим для будь-якого ринку, але особливо для ринку фен-індустрії, коли кожен сезон виходять нові моделі і питання ціни є визначальним, тому що можна встановити або дуже низьку вартість і прогадати в обсязі виручки або занадто високу і теж дати промах, але вже з об’ємом продажів. І те й інше веде до втрати грошей. Штучний інтелект в змозі дати досить точний прогноз про початкову ціну, і чим більше сезонів він аналізує товар, що продається, тим точніше буде прогноз.
До прикладу, стартап Wise Athena (США) розробив додаток, який допомагає на основі машинного навчання прогнозувати ціни і попит для компаній, які продають товари повсякденного попиту.
Ми знаємо скільки відбувається рекламних акцій в магазинах, що продають подібний товар. Найчастіше більше 50% всіх товарів продається по акціях. Як часом не просто прийняти рішення про початок тієї чи іншої акції, тому що потрібно брати до уваги дуже багато обставин – еластичність попиту, регіон, ціни конкурентів, витрати і багато іншого і в результаті оцінити результативність цієї акції з урахуванням впливу на майбутню поведінку клієнтів і продажів. І все це бажано робити в режимі реального часу, щоб швидко вносити корективи в акції. За допомогою інструментів, заснованих на ШІ, можна дуже серйозно збільшити віддачу від рекламних акцій.
Щорічно на ринок виходять десятки нових технологічних рішень в цій сфері. Варто за ними спостерігати і після ретельного вивчення приймати «на борт», щоб не відставати від конкурентів. Варто також завжди пам’ятати, що застосування нових технологій має часто вибуховий характер, – ще вчора всі користувалися кнопковими телефонами Nokia, а сьогодні вже у всіх смартфони від Samsung, Huawei та Apple… і тільки старожили з почуттям туги згадують стару добру Nokia. Тому в першу чергу слід дивитися не на найближчих конкурентів, а на глобальних лідерів рітейлу і що у них відбувається в сенсі розвитку технологій.
Питання до вирішення кейсу:
- У яких функціональних напрямках рітейлу має перспективи використання штучного інтелекту. Систематизуйте приклади світової та вітчизняної практики. Оцініть їх сильні і слабкі сторони.
- У чому полягає концепція впровадження штучного інтелекту у сферу рітейлу з позицій компанії Alibaba. Чи дасть реалізація даного проекту суттєву конкурентну перевагу даній компанії. Обґрунтуйте Вашу позицію.
- На основі інформації, наведеної у кейсі, визначте, які можливості відкриваються від використання штучного інтелекту у галузі комунікації «рітейл-покупець». Наведіть можливі перспективні комунікаційні заходи/програми/проекти, які можна впровадити у вітчизняному ритейлі.
- Які можливості надає впровадження штучного інтелекту у сферу рітейлу у найближчий перспективі? Наведіть не менше трьох прикладів, визначте і обґрунтуйте їх пріоритетність для:
- Великих роздрібних операторів;
- Локальних торговельних мереж;
- Незалежних роздрібних магазинів;
- Нішевих торговельних точок.
- Визначте які можливості відкриваються від використання штучного інтелекту у галузі ціноутворення в торгівлі. Наведіть можливі перспективні цінові заходи/програми, які можна впровадити у вітчизняному ритейлі.
- Доповніть інформацію, наведену у кейсі, існуючими проектами на базі штучного інтелекту для рітейлу, які пропонують компанії Amazon та Google. Визначте найбільш перспективні, на Вашу думку. Обґрунтуйте свою позицію.
- Спрогнозуйте, хто на найближчі 2-3 роки стане лідером по впровадженню проектів, пов’язаних із штучним інтелектом у сфеті рітейлу (Amazon, Google, Alibaba, … хтось інший). Обґрунтуйте Вашу позицію.