Кейс №1 до курсу “Інновації та інноваційна діяльність”
Кейс №1 до курсу “Інновації та інноваційна діяльність”. Дедлайн 24 лютого. Роботи прикріплюються в Class room.
КЕЙС 1
ІННОВАЦІЇ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ
Які найбільші прориви в житті людства та сфері бізнес-інновацій за останні 85 років? На це запитання спробували відповісти оглядачі авторитетного журналу «Форбс». Перед вами – не список найбільших бізнес-умів, гідних, могутніх діячів чи творців найбільших імперій. Це список знакових інновацій, задумів, які згодом змінили світ. Наприклад: транзистор призвів до появи економічної галузі з мільярдними прибутками й ефективним засобом зниження цін; протизаплідні ліки змінили поведінку людей; вакцина проти поліомієліту вплинули на тривалість життя; практика дисконтних ставок змінила фінансові ринки.
засіб пересування, який працює на бензині, запатентований і побудований в 1886 р.;
відкриття в 1888 р. антитоксинів;
відкриття в 1895 р. рентгенівських променів;
винахід у 1907 р. тріода (вакуумної лампи);
випуск у 1908 р. компанією Г. Форда «автомобіля для рядової людини»;
створення в 1913 р. Г. Фордом першої конвеєрної лінії
прийняття в 1916 р. у США рішення про будівництво трансконтинентальної автомобільної магістралі;
1917 – тенісні туфлі. Компанія «Ю.С. Раббер» представила кеди (перші тенісні туфлі на каучуковій підошві), у яких застосувала основну колірну гаму для чоловічих шкіряних черевиків – чорна підошва і коричневий парусиновий верх. Кеди користувалися великим попитом до кінця 1960-х, поки Білл Бауерман, тренер із бігу з Орегонського університету, не вніс зміни в їхній зовнішній вигляд. Його бігові туфлі з підошвою, що нагадує вафельний візерунок, поклали початок компанії Nike і стали причиною різкого підйому виробництва спортивного взуття.
1918– мас-спектрометр. Професор Чиказького університету Артур Демпстер (1886-1950) революціонізував хімічний аналіз за допомогою приладу, котрий за кілька хвилин вимірює вагу ізотопів і визначає присутні хімічні речовини. Винахідник із Торонто також відкрив уран-235, розщеплюваний тип атома важкого металу. Пізніше вчений брав участь у проекті Манхеттен.
1921 – тетраетиленсвинець. Коефіцієнт корисної дії карбюраторних двигунів прямо залежить від ступеня стискування, але підвищення ступеня стискування викликає перебої в запалюванні – детонацію, а це. у свою чергу, шкідливо позначається на роботі двигуна. Томас Мідглі (1889-1944), співробітник лабораторії в Дейтоні (Огайо), витратив п’ять років на дослідження паливних присадок, що зупиняють детонацію. Такою присадкою став свинець, який застосовувався до останнього часу, поки нові матеріали поступово не замінили цей забруднювач. Іншим винаходом Т. Мідглі став фреон, вогнестійкий охолоджувач, на зміну якому в даний час прийшли нові типи охолоджувачів.
1923 – управління бізнесом. Альфред Слоун (1875-1966) першим застосував сучасне корпоративне управління. Це допомогло йому врятувати корпорацію «Дженерал моторс» від краху і зробити її найпотужнішою у світі. Він же застосував тип управління з незалежною радою директорів, виконавчими і фінансовими комітетами – рівновага влади, яка в даний час відійшла в минуле. Він уповноважив структурні підрозділи, які довели свою фінансову ефективність, правом приймати рішення – стиль, що став широко розповсюдженим.
1923– багатопланова камера. Уолт Дісней (1901-1966) і брат мадам Рой на невеликій студії перетворили мультиплікацію на грандіозну розвагу, починаючи з пригод мишеняти Міккі і закінчуючи ігровими фільмами («Фантазія», «Попелюшка», «Пітер Пен»), Найбільшим внеском Діснея в кіно вважається багатопланова камера. Якщо при традиційному способі мультиплікації комірки розташовувалися одна на одну, даючи невелику глибину зображення, то багатопланова камера поміщала кожну комірку на окремий рівень і, таким чином, елементи сцени могли рухатися незалежно, отже, реалістичніше.
1924– пайовий фонд. Шерман Адаме, Чарльз Леройд і Ештон Kapp заснували фонд Massachusetts Investors Trust, що став першим всесвітнім фондом необмежених інвестицій із капіталом у $50 тис. За п’ять років, використовуючи брокерські канали доступу до ринку акцій, фонд збільшив свої активи до $14 млн. Сьогодні обсяг інвестицій у взаємні фонди становить $6,1 трлн.
1924– заморожування продуктів. До Кларенса Бердсая (1886-1956) приготування їжі і кріогеніка не мали між собою нічого спільного. Залишивши коледж, Бердсай працював натуралістом. У Лабрадорі його увагу привернув спосіб заморожування, що застосовувався аборигенами для зберігання смакових якостей свіжої риби. Експериментуючи з іншими харчовими продуктами, Бердсай удосконалив процес заморожування й у 1924 році відкрив у Нью-Йорку компанію заморожених морепродуктів. До 1934 р. заморожені м’ясопродукти й овочі від Бердсай буквально завалили холодильники продуктових магазинів по всій країні.
1925– телефонні лабораторії Белл (Bell Labs). Теодор Ньютон Вейл (1845-1920), вийшовши у відставку після другого терміну на посту президента АТТ, об’єднав технічні відділи компаній АТТ і Western Electric. Результати досліджень були приречені на успіх: шість Нобелівських премій та інші престижні нагороди. З ім’ям Вейла пов’язані такі винаходи, як транзистор, телефонний апарат із кнопковим номеронабирачем, цифрова передача сигналів і комутація, оптичний зв’язок і процесор цифрових сигналів. Сьогодні компанія Bell Labs скоротилася до підрозділу компанії Lucent Technologies.
1926 – ракетний двигун. Роберт Годдард (1882-1945) – фізик Університету Кларка. Натхнений твором Герберта Уеллса «Війна світів», він присвятив велику частину своїх робіт розробці математичних теорій ракетного палива і теоретичного обгрунтування того, що ракетний двигун може розвивати тягу, якої буде достатньо для здійснення польоту в космос. Свої теорії Годдард застосував при запуску першої ракети, що відбувся в 1926 році на полі біля міста Оберн (Массачусетс). Ракета, яка зовні представляла собою триметровий снаряд із рідкопаливним двигуном у носовій частині, піднялася лише на 12 м. Цей нетривалий політ став першим гігантським кроком у ракетобудуванні.
1926 р. – квантова механік;
1927– телебачення. Філо Тейлор Фарнсуорт (1906–1971) у 15 років подарував своєму вчителю хімії проект електронної передачі зображень на великі відстані. Через 4 роки він розробив електронно-променеву трубку для створення зображень – вакуумну трубку, у якій фосфор світився під впливом електронів. У 1927 році він вперше здійснив передачу електронного зображення – горизонтальної лінії. У більш зрілому віці Фарнсуорт займався системами управління ракет і управлінням ядерним синтезом, однак його перший винахід так і залишився найзначнішим.
1928– пеніцилін. Після служби в польових госпіталях у роки Першої світової війни Олександр Флемінг (1881-1955) завзято, але безуспішно намагався знайти засіб для боротьби з інфекціями, втрати від яких перевищували бойові. Якось, розчищаючи захаращену лабораторію і розбираючи старий медичний посуд, він виявив, що пліснявий грибок убив бактерії стафілокока. 1945 році він став Нобелівським лауреатом за відкриття пеніциліну.
1929 – синтетичний каучук. Бельгієць Джуліус Ніуланд (1878–1936), випускник католицького університету Notre Dame, захоплювався одягом і штучними тканинами. В 1929 р. він виявив, що ацетилен може полімеризуватися в еластичну речовину. Через два роки Дюпон, котрий фінансував ці дослідження, рекламував отриманий матеріал як неопрен. Синтетичний каучук досі застосовується в ізоляції кабелів, виробництві костюмів для підводного плавання і герметизації холодильників.
1930 – реактивний двигун. Сер Франк Віттл (1907–1996) ще курсантом військового училища Королівських ВПС написав дисертацію, яка радикально змінила майбутнє літакобудування. Віттл запатентував свою роботу в 1930 p., але витратив ще 10 років на те, аби підняти в повітря літак із газотурбінним двигуном. Під час випробувального польоту (1941 р.) перший реактивний літак досяг швидкості 595 км/год., яка значно перевищувала можливості літака з пропелерним двигуном.
1930 – революція, обумовлена створенням у 30-і роки синтетичних хімічних інсектицидів;
1933 – частотна модуляція. Едвін Армстронг (1890–1954) – творець сучасного радіо. До 1913 р. він знайшов засіб посилення радіосигналів із контуром зворотного зв’язку. Під час Першої світової війни він поліпшив прийом і настроювання на сигнали за допомогою контуру супергетеродина, який перетворював високочастотні сигнали в сигнали проміжної частоти. Його головна ідея полягала в тому, що дані мали передаватися за допомогою радіосигналів, змінюваних за частотою, а не за амплітудою (АМ). Ця ідея дозволила позбутися більшості перешкод, характерних для радіопередач АМ-діапазону. Армстронга намагалися зупинити ті, хто вклав значні кошти в розвиток амплітудної модуляції, проте в остаточному підсумку перемога залишилася за частотною модуляцією.
1933– гіпсокартон. Одна з найвидатніших ідей у будівництві після цеглини, яку оприлюднили 1933 p., – штукатурна заготовка. Це дозволило знизити величезні витрати на виробництво внутрішніх опоряджувальних робіт. Заготовка, яка є сумішшю переробленого паперу і дешевого мінералу – гіпсу, має низьку собівартість. Як кажуть фахівці, це бруд між двома прошарками сміття, за який платять гроші. Продукт, винахід якого належить компанії U.S.Gypsum («Гіпс»), сьогодні виробляє багато хто, проте назва залишається старою – Sheetrock.
1934 – оцінка інвестицій. Більшу частину історії інвестування було пов’язано з емоційним вибором – куди інвестувати. Бенджамін Грехем (1894–1976) і Девід Додд (1895-1988), професори Колумбійського університету, у період «великого краху» опублікували книгу «Аналіз фінансової діяльності компаній», що стала першим раціональним обгрунтуванням оцінки ринку акцій та облігацій. Ця робота – своєрідна настільна книга для інвесторів.
1934 – нейлон. Внаслідок нестачі кадрів у період Першої світової війни Уоллісу Карозесу (1896–1937), студенту коледжу Tarkio, було доручено керувати кафедрою хімії. Пізніше він домігся посади професора в Гарварді, а потім працював у дослідницькому центрі «Дюпон». Там він створив перше синтетичне волокно. Карозесу не вдалося побачити успіх нейлону, що став не лише заміною шовковим панчохам, а й знайшов широке застосування в промисловості. У квітні 1937 р. в стані депресії він учинив самогубство.
1937– банк крові. Бернард Фантуш (1874–1940), охоплений ідеєю «запасів крові» на зразок тих, які призначалися для поранених солдатів у роки Першої світової війни, створив перший банк крові в лікарні графства Кук у Чикаго.
1937– кодово-імпульсна модуляція. Алек Рівз (1902–1971), інженер компанії International Telephone & Telegraph, поклав початок ері цифрового зв’язку. Рівз розробив пристрій зв’язку, що перетворював звукові сигнали на електронні імпульси, передавав їх по звичайних телефонних лініях, і потім імпульси перетворювалися назад в аналоговий сигнал у місці прийому.
1938– ксерографування. Честер Карлсон (1906–1968), фахівець із патентного законодавства з Нью-Йорка, був завалений роботою з копіювання патентних заяв. У 1934 р. він розпочав розробку пристрою, що міг би переносити зображення з освітленої фотопластини на чистий аркуш паперу. Через чотири роки йому це вдалося. У 1946 р. ним укладено угоду з компанією Haloid Co., яка випустила перший комерційний варіант копіювальної машини.
1939 – вертоліт. Практичне здійснення нав’язливої ідеї вертикального польоту Ігоря Сікорського (1889–1972) викликало зміни в способах ведення війни, рятування та подорожей. Сікорський утік в США від більшовиків і революції. Там він заснував компанію Sikorsky Aero Engineering Corp., де розробив десантний літак і літак–амфібію – обидва типи літаків започаткували повітряні подорожі в Південну Америку. У 1931 р. він запатентував проект вертольота: головний роторний двигун наверху та вертикальний роторний двигун у хвості, що забезпечував унікальну маневреність апарата, – велике досягнення проекту. У вересні 1939 р. він побудував перший вертоліт VS-300.
1940– РЛС. У 1935 р. сера Роберта Уотсон-Ватта (1892–1973), фізика з Шотландії, прийняли в державну фізичну лабораторію, де він розробляв перші радарні технології. З допомогою короткохвильового радіопристрою він визначив, як електромагнітні хвилі повинні відбиватися від віддалених об’єктів, щоб потім їх можна було підсилити і проаналізувати пристроєм обробки сигналу. У результаті з’явилася перша радіолокаційна станція (РЛС), а з нею і всі сучасні навігаційні системи.
1942 – електронна обчислювальна машина. Джон Атанасофф (1903–1995), фізик із коледжу штату Айова, зробив начерк ідеї першого комп’ютера на серветці відразу після «вечора з віскі та автомобільної прогулянки зі швидкістю 160 км/год». У результаті роботи з’явилися такі важливі і досі актуальні ідеї, як регенеративний запам’ятовуючий пристрій, двійковий арифметичний пристрій і складання певних логічних вентилів для створення електронного підсумовуючого пристрою. Він завершив свій 300-кілограмовий пристрій завбільшки, як стіл, у 1942 p.. Попри те, що його ідеї втілені у комп’ютері серії ENIAC, Атанасофф був визнаний лише після слухання справи про патенти 1973 p..
1945 – ядерна енергія. За чотири дні в серпні 1945 р. США скинули дві атомні бомби на Японію, знищивши більш як 200 тис. чоловік. Ядерні вибухи ознаменували закінчення Другої світової війни і початок ядерної ери. У 1957 р. у районі міста Шиппінгпорт (Пенсільванія) почав працювати перший у світі ядерний реактор, який постачав електроенергією Пітсбург і прилеглі території. Але надіям на повний перехід США на ядерне енергопостачання не судилося здійснитися через аварію в районі Трі-Майл-Айленд 1979 року.
1947 – стільниковий телефон. Д. Рінг, працівник компанії Bell Labs, мріяв про створення системи мобільного зв’язку, яка б використовувала малопотужні передавачі, розміщені у вказаних зонах обслуговування. Однак рішення Федеральної комісії зв’язку США обмежити число частот радіодіапазону в мобільному зв’язку затримало розвиток ідеї. Рішення федеральної комісії залишалося без перегляду до 1968 p..
1947 – мікрохвильова піч. Інженер Персі Спенсер (1894–1970) переніс кухню у космічну еру. У 1945 p., перебуваючи біля діючої труби магнетрона, основного компонента короткохвильових РЛС, Спенсер помітив, що шоколадна плитка в його кишені почала танути. Він провів експеримент із зернами кукурудзи, які помістив на трубу, і зробив відкриття. В 1947 році з’явилася перша у світі мікрохвильова піч Radarange.
1947 – моментальний фотознімок. Працюючи над світловою поляризацією, Едвін Ланд (1909 – 1991) зумів зменшити яскраві відблиски у виробах зі скла, лампах та військових захисних окулярах. Попрацювавши Із неполяризаційними світлофільтрами, Ланд винайшов фотокамеру, що проявляла знімки за секунди.
1947 – транзистор. Джон Бардін та Уолтер Браттейн працювали під керівництвом Вільяма Шоклі в компанії Bell Labs. Вони помітили, що при подачі електричних сигналів на контакти кристалу германію потужність вихідного сигналу була вищою, ніж потужність вхідного. Всі троє отримали Нобелівську премію за досягнення у фізиці в 1956 р.
1947– посуд із пластмаси Tupperware. Ерл Таппер (1907-1983) почав розвивати свій комерційний талант ще в 10-річному віці, розносячи по домівках продукцію сімейного виробництва. В 1938 р. він пішов із компанії «Дюпон», де обіймав посаду інженера, і заснував компанію Tupper Plastics Co. Таппер розробив спосіб виробництва жорсткої знежиреної пластмаси з чорного поліетиленового шлаку шляхом його очищення. Так з’явилися вироби з пластмаси (Tupperware) – посуд, тарілки і чашки з герметичними, водонепроникними кришками. А його найбільшим досягненням стала багаторівнева організація зі збуту товарів ждя домогосподарок.
1948 – довгограюча платівка (LP). Пітер Голдмарк (1906–1977) любив музику. Проте віолончелісту і піаністу з Будапешта не подобався короткий час програвання платівок на 78 обертів. Уповільнивши швидкість обертання платівки до 33 1/3 оберту і застосувавши м’якший вініл замість шелаку, Голдмарк зумів збільшити кількість спіральних жолобків і подвоїти час відтворення. Довгограюча платівка, або LP, стала свого роду каталізатором для музичної індустрії, оскільки дозволяла записати класичні твори в повному обсязі.
1949 – запам’ятовуючий магнітний пристрій. Ан Вонг (1920–1990), фізик, народився в Шанхаї. Працював в обчислювальній лабораторії Гарвардського університету, де розробив «пристрій керування передаванням імпульсів», перший спосіб зберігання інформації на комп’ютері без використання великих магнітних барабанів. Вонг продав компанії IBM патент на пам’ять за 400 тис. дол. Він створив свою компанію – Wang Laboratories, яка першою випустила настільні калькулятори і міні-комп’ютери. Wang Laboratories активно розвивалася, але після смерті Вонга припинила своє існування.
1951 – місто Левіта. Після Другої світової війни Вільям Левіт (1907–1994) виступив із повідомленням про початок масової забудови для середнього класу і створення передмістя Левіттаун на Лонг-Айленді (Нью-Йорк): 17 500 будинків із двома спальнями в районі мису Кейп-Кода. Він спокусив міських жителів сучасними кухнями, телебаченням і прийнятними цінами (перші будинки загальною площею 75 кв. м продавалися по 7 тис. дол. без знижок для ветеранів). Левіт успішно застосував принцип складального конвеєра в будівництві – єдиний типовий план, попередньо заготовлені елементи і бригади, що виконували конкретне завдання.
1950– кредитна картка. Франк Макнамара отримував відсотки за позички, які він надавав малим підприємцям. У 1950 р. він випустив карту Diners Club, що стала першою кредитною карткою в країні. Сьогодні сумарний баланс пластмасового боргу американців перевищує 700 млрд. дол.
1951– протизаплідні таблетки. Оскільки компанії з виробництва лікарських препаратів не відгукнулися на пропозицію Кетрін МакКормік і Маргарет Санджер і знехтували їхньою таблеткою, що запобігає вагітності, партнери вирішили профінансувати дослідження групи фахівців на чолі з біологом Грегорі Пінкасом. Пінкас розробив таблетку прогестерону, яка запобігала овуляції. Управління з контролю над продуктами та ліками США схвалило цей засіб в 1960 p., а через два роки вже 1,2 млн. жінок приймали протизаплідні таблетки.
1952 – промисловий конгломерат. Ще у 1920-х pp. Ройял Літл вважав, що для захисту текстильної промисловості від економічних циклів слід вкладати кошти в різні непрофільні сфери комерційної діяльності. Ця ідея була затребувана лише на початку 1950-х, коли відбувся спад у текстильній промисловості. Компанія Літла придбала 70 інших компаній і стала прикладом для таких сучасних конгломератів, як General Electric, International Telephone and Telegraph Corporation і Tyco. Ця форма захисту діє досі, незважаючи на падіння акцій конгломерату в 1970-х рр.
1952 – готель для відпустки. Стомившись від зубожілих мотелів, Кеммонс Вілсон (1913) вирішив зайнятися сімейними подорожами. Він залишив роботу рознощика попкорну в кінотеатрі і побудував у Мемфісі перший готель для відпустки Holiday Inn (названий за однойменним фільмом 1946 року з Бінгом Кросбі та Фредом Астером у головних ролях). Вілсон пропонував одномісні номери за 4 долари, а двомісні – за 6. Пізніше він включив у цю вартість телевізори, кондиціонер і безплатний лід. Такі готелі поширилися по всій країні на основі системи франчайзингу і швидко набули шаленої популярності у мандрівників. Спрацювала головна ідея Вілсона: мандрівник завжди знав, що на нього чекає в незнайомому місці, – «зрозумілий і затишний» Holliday Inn. Сьогодні компанія Six Continents Hotels об’єднує понад 1 тис. готелів у 70 країнах.
1954 – мова програмування ФОРТРАН. Джон Бакус (1924) керував групою інженерів компанії IBM, що розробила першу мову програмування високого рівня. Під час заміни абстрактної мови асемблера англійськими словами й відомими алгебраїчними символами виникла мова фортран, що стала мовою фізичних наук і є основою майже кожної мови програмування.
1954 – вакцина проти поліомієліту. У 1952 р. Джонас Солк (1914–1995) і Альберт Сабін (1906–1993) посилено працювали над вакциною проти поліомієліту – вірусу, що викликає запалення нервових клітин спинного мозку й може викликати параліч, атрофію м’язової тканини та смерть. У цьому ж році поліомієлітом заразилися 52 тис. американців, із яких близькі З тис. померли. Солк створив антивірусну вакцину за допомогою введення вірусу в організм у кількості, достатній для вироблення антитіл. Він перевірив дію вакцини на собі та членах своєї сім’ї й у березні 1953 р. оголосив про результати по радіо «Сі-Бі-Ес». Через рік приступили до вакцинації населення, у результаті випадки паралітичного ускладнення від поліомієліту впали з 13,9 на 100 тисяч в 1954 р. до 0,5 у 1961 р.. Сабін вважав ефективнішою пероральну вакцинацію. У 1957 p. провели польові випробування вакцини. У червні 1961 року Американська медична асоціація схвалила вакцину Сабіна. З 1962 по 1964 pp. понад 100 млн. американців пройшли вакцинацію, і до середини 1960-х легка в застосуванні вакцина Сабіна стала основною. Хворобу було викорінено.
1955 – швидке харчування (Fast Food). Рей Крок (1902–1984), попри свій розквітаючий бізнес з торгівлі апаратами для молочного коктейлю, зрозумів, що заробить більше, готують гамбургери. У 1955 р. він відкрив першу закусочну «Макдоналдс» у Дес-Плейнз (Іллінойс). Золоті арки змінили американський пейзаж і перетворили ресторани на розквітаючі підприємства, на кшталт готелям Кеммонса Вілсона.
1956 – контейнерні перевезення. Малколм Маклін (1913–2001), магнат автоперевезень, був незадоволений темпами доставляння вантажу по країні і за кордон. Зміна конструкції причепа вантажівки на кшталт залізничного вагона та суднового трюму дозволило прискорити процедуру навантаження. Перше вантажне судно з контейнерами на борту відправлялося з Нью-Джерсі у 1956 р.. Так виникла нова галузь, що створило прецедент для FedEx.
1956 – оптичне волокно. У 1956 році Наріндер Капані дослідним шляхом винайшов «волоконну оптику»: пучок гнучких скляних прутів, покритих відбиваючим матеріалом, передавав зображення з одного кінця на інший без спотворення і з мінімальною втратою світла. Пізніше до «оптичних хвилеводів» віднесли й лазерний промінь. Проте на розвиток високошвидкісного оптико-волоконного зв’язку потрібно було кілька десятиріч.
1958 – вживлюваний електронний кардіостимулятор. Вайлсон Грейтбетч (1919) випадково встановив не той резистор у прилад спостереження за серцебиттям. Він помітив, що імпульсний сигнал пристрою став імітувати биття серця. Після внесення конструктивних змін у прилад він зібрав 50 електронних стимуляторів серця в себе в сараї за будинком. Врешті-решт прилад перевірили на собаках і на людях.
1958 – лазер. Три чоловіки стверджують, що кожний із них винайшов лазер – пристрій світлового посилення за рахунок стимульованої емісії радіації. Проте патент на винахід належить Гордону Гуду. Спочатку інтенсивний світловий промінь застосовувався для різання та свердління металів й інших матеріалів. У 1964 р. Кумар Пател, працівник Bell Labs, винайшов діоксидний лазер, за допомогою якого хірурги отримали можливість проводити операції високої складності, застосовуючи фотонний промінь замість скальпелів.
1959 – ремінь безпеки з потрійним кріпленням. Нілз Болін (1920–2002), шведський інженер, прийшов на посаду керівника відділу техніки безпеки автомобільної компанії Volvo із компанії Saab Aircraft, де брав участь у роботі над пристроєм катапультування пілотів. За 14 років до винаходу повітряних подушок він висунув ідею, що застосування ременя безпеки, який утримуватиме верхню та нижню частини тіла сидячої людини на місці, дозволить скоротити кількість тілесних ушкоджень серед водіїв і пасажирів. Та справа не закінчилася лише створенням пристрою: Боліну довелося витратити роки на те, щоб переконати як виробників автомобілів, так і уряд зробити ремінь безпеки частиною стандартного устаткування в автомобілі.
1959 – інтегральна схема. Роберт Нойс (1927–1990) і Джек С. Кілбі (1923) однаковою мірою вважаються авторами головного винаходу століття інформаційних технологій. Не знаючи один одного, вони вирішили проблему мінімізації дискретних елементів монтажної плати комп’ютера та перенесення їх на пластину з кремнію (Нойс) і германію (Кілбі). Це значно збільшило продуктивність комп’ютера й одночасно скоротило його вартість. Інтегральна схема, як і раніше, залишається ключовим досягненням ери електроніки.
1961– памперси (одноразові підгузники). Віктор Міллз (1896–1997) створив багато смачного, як, наприклад, арахісова олія і картопляні чіпси. Та його головним досягненням за час роботи в Procter & Gamble стала ідея одноразових підгузників, що всмоктують, але не пропускають вологу. Практичне втілення ідеї поклало початок цілої галузі з виробництва одноразових підгузників з обігом у $17 млрд.
1962 – супутник Telstar 1. Перший комерційний супутник зв’язку був сконструйований Джоном Р. Пірсом (1910–2002) у Bell Labs. Для виведення супутника на орбіту треба було $3,5 млн. Апарат використовувався для передавання телевізійних сигналів із Європи в США й трансатлантичного телефонного зв’язку. Пірс пішов із Bell Labs в 1971 p. до Стенфордського університету, де викладав і писав науково- фантастичні романи під ім’ям Дж. Дж. Каплінга.
1962– модем. Без цього приладу неможливий Інтернет. Прилад був розроблений у 1950-х і призначався для підвищення якості передавання даних у системі північної зони ППО США.
1964– сімейство універсальних ЕОМ. Лінія ЕОМ System/360 компанії IBM включала цілу низку моделей комерційних комп’ютерів, що мають одну мову програмування.
1965 – захист прав споживачів. Перед тим, як стати кандидатом на президентських виборах, Ральф Нєйдер був головним опонентом корпорацій Америки. Під впливом його книжки «У небезпеці на будь-якій швидкості» конгрес прийняв закон «Про дорожній рух і безпеку транспорту». Книжка стала настільним посібником для активістів у їхній боротьбі з несумлінними компаніями.
1968 – комп’ютерна миша. На комп’ютерній конференції в Сан-Франциско Даглас Ендгелбарт, фахівець із Стенфордського НДІ, справив сильне враження на переповнену аудиторію своєю презентацією прототипу програми Windows, телеконференцзв’язку та дерев’яного пристрою, який він назвав мишею. Через два десятиріччя винахід Ендгелбарта став звичним аксесуаром ПК.
1969– банкомат. Протягом багатьох років банкіри говорили про автоматичні пристрої для отримання готівки. Дональд Ветцел, який був бейсболістом і менеджером з продажів з IBM, отримав кредит на розробку першої робочої моделі банкомату. Віце-президент з планування номенклатурних виробів компанії Docutel, а потім виробник устаткування автоматизованого транспортування багажу встановив перший банкомат від ATM у відділенні Chemical Bank на Лонг-Айленді (Нью-Йорк). Перші банкомата працювали в автономному режимі. Сьогодні близько 1,1 млн. банкоматів об’єднані між собою по всій земній кулі. Ветцел пішов із Docutel і створив компанії, що займалися продажем банківського устаткування.
1969 – Інтернет. Щоб учені, котрі працювали в інтересах збройних сил США, могли зв’язатися один з одним через комп’ютер, було створено мережу Arpanet, що складалася з двох терміналів у Стенфорді та Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. Пізніше державний науковий фонд, застосувавши ту ж технологію, створив мережу з більшого пропускною здатністю, що донині є основою існування Інтернету. Зі зростанням комерціалізації мережа Arpanet злилася з Інтернетом.
1970 – реляційна база даних. Едгар Кодд, математик, випускник Оксфордського університету, займаючись дослідженнями в галузі ЕОМ, в 1970 році розробив поняття реляційної бази даних. Більш ранні бази даних були організовані в строгому порядку, ідея ж Кодда полягала в тому, що непорівнянні групи даних можна об’єднати за допомогою загальних полів. Однак керівництво IBM підтримувало більш примітивну систему. Проте реляційна база даних тепер є стандартом і основою добробуту компанії Oracle Jleppi Еллізона.
1970 – компакт-диск. Джеймс Расселл (1931), учений-фізик лабораторії Batteile Memorial Institute (Річланд, Вашингтон) і аматор звукотехніки, усіляко намагався поліпшити звучання своїх старих вінілових платівок. Він висунув ідею оцифровування музики та її запису на фоточутливий диск за допомогою світлових спалахів. Це дозволило б ЕОМ зчитувати музику без фізичного контакту з джерелом, що відразу вирішувало проблему старіння та зносу. Перші компакт-диски були з платівки фонографа. Расселл продовжив розробку CD-ROM технологій (пристроїв зчитування пам’яті), які сьогодні широко розповсюджені і дозволяють створювати не лише музичні, а й DVD та програмні диски. Торік було продано 3 млрд. записуючих дисків.
1971– мікропроцесор. Роберт Нойс, учасник програми розробки інтегральної схеми в Fairchild, став співзасновником компанії Intel, що спеціалізується на виробництві мікросхем. Група фахівців цієї компанії на чолі з Марсяном Хоффом (1937) зробила ще один крок на шляху до мініатюризації комп’ютерів, помістивши ЦПП в одній мікросхемі. Перша модель мікропроцесора, розроблена для японської компанії калькуляторів Busicom, могла виконувати 60 тис. операцій за секунду, – стільки ж, скільки 30-тонний комп’ютер ENIAC, створений двома десятиліттями раніше.
1971 – автовідповідач. У 90-х роках XIX століття Вальдемар Паулсен запатентував прототип сучасного автовідповідача – телеграфон, що складається з телефонного апарата, сталевого дроту й електромагніта. Однак комерційна модель приладу, придатна для реалізації на ринку, з’явилася через сімдесят років. Перший автовідповідач від компанії PhoneMate важив 4 кг і міг зберігати до 20 повідомлень на котушковій стрічці. Сьогодні 67% американських сімей користуються легшими й дешевшими моделями від PhoneMate.
1972 – комп’ютерно-томографічне зображення. Більш як 70 років медики застосовували рентгенівські промені для проникнення в тіло людини, але могли бачити лише скелет. Годфрі Хоунсфілд і Аллан Кормакк, працюючи порізно, створили метод, при якому замість рентгенівської плівки використовувалися кристали, навколо людини оберталася фотокамера, а комп’ютер зіставляв отримані багатократні зображення. У результаті вдалося отримати детальне зображення внутрішніх органів тіла людини. Незабаром після цього професор хімії Пауль Лотербер опублікував статтю, у якій запропонував отримувати зображення за допомогою ядерного магнітного резонансу, що призвело до розвитку ядерної магнітно-резонансної томографії, котра дозволяє отримувати тривимірні зображення внутрішніх органів.
1972 – технологія Ethernet. Роберт Меткалф, співробітник дослідницького центру Palo Alto компанії Xerox, відповідав за організацію єдиної швидкодіючої мережі. Його термін Coined Ethernet (стандарт локальних мереж) означає систему дротів і мікросхем, які дозволяють комп’ютерним системам з’єднуватися одна з одною на локальному рівні, не заглушаючи одна одну. Його реальне досягнення – технологічне співробітництво Xerox із Digital Equipment і Intel, у результаті якого технологія Ethernet стала промисловим стандартом, і тепер ця технологія найширше застосовується для локальних мереж. У 1979 р. Меткалф заснував компанію 3Com із метою реалізації Ethernet- технології.
1972 – операційна система UNIX/C. Перша операційна система написана мовою С, яка все ще використовується в усьому світі. Дослідники компанії Bell Labs Денніс Річі (1941) і Кеннет Томпсон (1943) розробили систему, засновану на простих дискретних командах, що застосовувалася в багатозадачних пристроях і підтримувалася користувачами: один користувач міг запустити перевірку орфографії, у той час як інший займався створенням документа. У даний час С-програмування існує в різних формах і реалізаціях. Сьогодні UNIX продовжує використовуватися для управління більшістю інтернет-серверів і великими економічними системами.
1972– відеоігри. Нолан Бушнелл (1943) придумав ще один спосіб зайняти молодь: створив Pong, грубу електронну гру в теніс, домашню версію якої було випущено пізніше. Гра Atari від Бушнелла стала лідером продажів на ринку відеоігор, але з рештою поступилася грі «Піцерія». Тепер Sony і Microsoft стали монополістами в індустрії, початок якій поклав Бушнелл, і їхні доходи в США перевищують доходи кіноіндустрії.
1973– брокерські знижки. Чарльз Шваб (1937) створив свою компанію на противагу компаніям з Уолл-стрит. Йому вдалося обминути всі брокерські пастки – комісійні, націнки і внески – в обмін на прості, невеликі комісійні, що нараховуються на поточному рахунку за кожну операцію. Сьогодні його дітище, зареєстроване в Сан-Франциско, обслуговує 8 млн. інвесторів, які контролюють активи на 800 млрд. дол.
1974– каталітичний допалювач вихлопних газів. Після того, як Конгрес США прийняв закон про контроль над забрудненням повітря (1970), учені з компанії Corning Родні Баглі, Ірвін Лачман і Рональд Льюїс зайнялися розробкою ідеї, що дозволила автомобілебудівникам зменшити токсичність вихлопу. У результаті вчені створили керамічне щільникове покриття, яке застосовується в системі відведення вихлопних газів автомобіля і перетворює 95% забруднюючих речовин на водяну пару і вуглекислий газ.
1976 – фонд індексації. Хоча суперечки на тему авторства ідеї фонду індексації тривають, Гаррі Марковіц (1927) вже здобув Нобелівську премію за роботу над концепцією, а Джон Богл (1929) накопчив політичний капітал за рахунок практичного втілення ідеї у своїй компанії First Index Investment Trust. Ідея, нині відома як Vanguard 500, полягала в створенні простого і дешевого фонду, що імітує пакет акцій 500 найбільших компаній. Ідея не відразу знайшла своїх шанувальників, але врешті – решт справила величезний вплив на операції з цінними паперами. Компанія Богла стала другим найбільшим менеджером взаємного фонду з активами в 560 млрд. дол.
1976 – рекомбінантна ДНК. Роберт Свансон, 29-річний підприємець, і Герберт Бойєр, професор Каліфорнійського університету (Сан-Франциско), об’єдналися з метою комерціалізації видатних досягнень Бойєра в галузі «рекомбінантної ДНК»-технології – створення комбінацій молекул ДНК, здатних принести впливу користь людству, подібно до інсуліну для діабетиків, гормонів росту для дітей і антитіл для хворих на рак. Двоє учасників заснували першу біотехнологічну компанію Genentech. Компанія здобула популярність 1980 p., коли її прибутки склали 35 млн. дол. Свансон помер у 1999 p.. Сьогодні ринкова вартість компанії становить 17 млрд. дол., а обсяг продажів –2,2 млрд. дол.
1976– персональний комп’ютер. Співзасновники компанії Apple Стівен Джобс (1955) і Стівен Возняк (1950) зробили ПК таким самим предметом попиту, як спортивні автомобілі, що провістило початок ери ПК. А оскільки компанія ніколи серйозно не займалася діловим ринком, її успіхи були значно скромнішими, ніж досягнення інших конкурентів, які завжди переймали нововведення Apple у дизайні та маркетингу. Возняк подав у відставку 1985 р.. Того ж року Джобс вимушено пішов із компанії, але у 1997 р, його запросили очолити компанію.
1977– рахунки з управління готівковими коштами. Після зустрічі з членами Стенфордського НДІ Томас Крісті, головний бухгалтер «Мерілл Лінч», запропонував ідею єдиного рахунку, який передбачав видачу чекової книжки, послуги валютного ринку, кредитну картку Visa і брокерські послуги. Спочатку ідею не підтримали, і компанія «Мерілл» майже забула про неї, та зрештою, ідея набула широкого поширення, надихаючи тих, хто мріяв про створення мегабанків.
1979 – великоформатна таблиця. Деніел Бріклін (1951) і Боб Франкстон (1949) винайшли комп’ютерну програму VisiCalc, котра звільнила бухгалтерів та інших професіоналів від багатогодинної паперової роботи, спростивши запис фінансових даних і пришвидшивши їх порівняльний аналіз. Програма VisiCalc стала певною мірою внеском у процес комп’ютеризації, оскільки показала реальні можливості застосування ПК. Через юридичні проблеми програма VisiCalc була продана компанії Lotus, яка у 1-2-3 версії програми застосувала великоформатну таблицю.
1984 – рідкокристалічний дисплей. Рідкі кристали, що існують між твердим і рідким станами, були відкриті австрійським ботаніком Фрідріхом Райніцером у 1888 p.. Через 80 років дві незалежні одна від одної групи вчених із RCA Labs і Kent (Юта) створили перший рідкокристалічний дисплей на основі узагальнення результатів впливу на кристали електричними зарядами. Спочатку рідкокристалічні екрани використовувалися в годинниках. До 1984 р. вдалося поліпшити роздільну здатність рідких кристалів, що дозволило передавати зображення, а не тільки текст. З’явилися ноутбуки – переносні комп’ютери.
1984 – масовий роздрібний продаж. На першому році навчання в університеті штату Техас Майкл Делл зайнявся відпливом грошових ресурсів із кредитно-фінансових інститутів на неорганізований ринок позичкового капіталу в обхід дистриб’юторів. Він придбав у місцевих дилерів застарілі ПК за собівартістю, а потім продав їх за ціною, яка на 10% нижча від ринкової. Того ж року Делл залишив навчання і почав реалізовувати ПК власного виготовлення за ціною 795 дол. Зараз компанія Dell домінує на ринку ПК зі щорічним обсягом продажів на суму 31 млрд. дол. Вражає роздрібна стратегія компанії, орієнтована на покупця, вона є тепер звичайною практикою.
1987 – Mevacor («Мевакор»). Понад 35 років знадобилося вченим із Merck на створення Mevacor – препарату, який зменшує вміст холестерину в організмі. Таблетка блокує фермент, відповідальний за утворення мевалонової кислоти, кислота не впливає на печінку, і холестерин не виробляється. Під керівництвом Рой Вагелоса, керівника Merck, учені створили засіб Zocor, препарат другого покоління, і довели, що прийом усіх препаратів, які знижують вміст холестерину, зменшує ризик серцевого нападу. У 1995 р. управління з контролю за продуктами харчування та ліками США схвалило Zocor як засіб, що запобігає серцевим нападам, і це зробило препарат дуже популярним серед людей, котрі вже перенесли серцевий напад.
1991 – світова мережа. Тім Бернерс-JIi, консультант із програмного забезпечення, розробив програму Enquire, яка забезпечила документоване з’єднання комп’ютерів у всьому світі, перетворивши на реальність подорожі кіберпростором. У 1993 р. Марк Андріссен створив програму Mosaic, що дозволяла переглядати зображення і текст. Через два роки потому пошуковий пристрій Netscape сповістив про прихід ери інтернет-реклами.
1995 – уповільнювач протеази. У грудні 1995 р. фармацевтична компанія Hoffinann-La-Roche отримала схвалення на препарат Invirase, перший уповільнювач протеази для ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Препарат нового класу припиняв дію ферменту протеази в клітинах організму людини, тим самим з’явилися проблиски надії на лікування від СНІДу. Пізніше лікарі застосували препарат у трискладовому розчині, який зменшував вміст BIJl-інфекції у більшості пацієнтів.
1995 – Інтернет-бізнес. Спокусившись новою формою бізнесу, Джеффрі Безос почав продавати книги через мережу на Amazon.com, а Піерр Омідіар запустив ЕЬау – ринок он-лайн. Сотні інших підприємців узяли з них приклад, продаючи все – від велосипедів до жувальної гумки.
1998 – Viagra. Англійські дослідники Пітер Елліс і Нік Терретт помітили, що у пацієнтів, які приймають сілденафілу цитрат, спостерігається такий побічний ефект, як ерекція, хоча препарат розроблявся як засіб від ангіни. Вони запатентували Viagra, чим винесли дисфункцію ерекції на загальнонаціональне обговорення. У березні 1998 р. управління з контролю за продуктами харчування і ліками США схвалило препарат, і протягом трьох місяців було виписано 3 млн. рецептів. Відтоді близько 16 млн. чоловіків скористалися препаратом. Обсяг продажів становив 5,8 млрд. дол. Зараз розробляються варіанти препарату й інші ліки для лікування жіночої статевої дисфункції.
2000 – автоматизований прилад визначення послідовності
З допомогою 300 швидкодіючих приладів визначення послідовності ДНК генетик Крейг Вентер здійснив переворот у науковому світі: його компанії Celera Genomics усього за два з гаком роки при бюджеті в 270 млн. дол. вдалося розшифрувати повний генетичний код людини. Вивчення генетичних відмінностей серед людей дозволить ученим ефективніше діагностувати і, в остаточному підсумку, вилікувати діабет, шизофренію та інші захворювання.
Інновації ХХІ сторіччя:
Проекційна клавіатура – варіант комп’ютерної клавіатури, що являє собою світлову проекцію клавіатури на яку-небудь площину, на якій і проводиться натискання умовних клавіш. Клавіатура відстежує ковзання пальців і переводить його у натискання. Більшість виготовлених систем можуть діяти також як умовна миша і навіть як умовна мелодійна клавіатура фортепіано. Рекомендована на ринку система P-ISM, що реалізує проекційну клавіатуру в поєднанні з мініатюрним діапроектором, є переносним комп’ютером завбільшки з мобільний телефон. Основний мінус такої клавіатури – нездійсненність друку у складних умовах, наприклад на вулиці. Основа технології: 1. Промінь або проектор проектує візуалізацію клавіатури на гладку горизонтальну поверхню. 2. Перетворювач або відеокамера в проекторі реєструє жести пальців. 3. Обчислюються абсциса і ордината вироблених рухів і генеруються команди натискання на клавіші. Технологія запатентована у 2002 році.
Процесор Cell – мікропроцесорна архітектура, спільно розроблена Sony, Toshiba, а також IBM, які створили альянс, відомій як «STI». Розробка архітектури й перші прототипи були створені в STI Design Center за чотирирічний період з початку березня 2001 року з бюджетом, який, за заявою IBM, стає приблизно 400 млн доларів США. Повна назва архітектури: Cell Broadband Engine Architecture, скорочено CBEA, або в деяких випадках – Cell BE. Cell поєднує ядро архітектури POWER з сумісними процесорами, що значно пріскорюють обробку мультимедіа и векторних даних. Перше комерційне застосування процесора Cell відбулося в ігровій консолі Sony PlayStation 3.
Toshiba використовує Cell у своих домашніх HDTV-кінотеатрах. Екзотичні можливості (пам’ять XDR и шина EIB) позиціонують Cell для майбутніх майбутніх додатків в суперобчислювальному просторі, які можуть використовувати всю потужність процесора в обчисленнях з плаваючою комою. IBM оголосила про плани використання процесорів Cell як додаткових карт в мейнфреймах IBM System z9, для можливості використання цих машин в якості серверів для MMORPG.
3D принтер. Пристрій, який за допомогою багатошарового друку створює фізичну тривимірну модель за цифровим 3D зразком. Перший 3D принтер винайшли на початку ХХ століття. Але тоді він мало нагадував існуючий сучасний принтер. Його з легкістю можна було переплутати з виробничим верстатом. За вихідну можна взяти CAD програму, в якій накреслена 3D модель, або ж за допомогою програмного забезпечення перетворити двомірні креслення на повноцінну 3D модель. На сьогодні можна виділити 2 технології друку. Це струменевий друк і лазерний. Як матеріал для друку можна взяти пластик, віск, фотополімерні смоли, метал і спеціальний порошок. Дуже цікавий тип струменевих 3D принтерів – біопринтери. Тут при друці використовують стовбурові клітини. Але найбільш інноваційною технологією 3D можна вважати принтер, який друкує їжу. Так, ви правильно прочитали: їжу, яку можна їсти. Розробники запевняють, що можна надрукувати гамбургер, а потім його з’їсти. В якості інгредієнтів потрібно використовувати спеціальні капсули, з яких і виходить гамбургер або макарони. 3D друк веде свою історію з 1948 року, коли американець Чарльз Халл розробив технологію пошарового вирощування фізичних тривимірних об’єктів з фотополімеризованої композиції (ФПК). Технологія отримала назву «стереолітографії» (STL). Перші споживчі принтери від компанії 3D Systems з’явилися на початку 2012 року.
Електронний папір – спосіб зображення даних, розроблений для наслідування звичайної роздруківки на папері і побудований на ефекті електрофорезу. Так, як звичайні пласкі рідкокристалічні монітори, в яких використовується смужка матриці для генерування картинки, електронний папір створює картинки у відбитому випромінюванні, і може зберігати зображення, написи і графіку протягом досить тривалого терміну, що не споживаючи при цьому електроенергії і використовуючи її тільки на перетворення зображення. На відміну від звичайного паперу, метод дозволяє вільно змінювати зображення. Електронний папір – не те ж саме, що цифровий папір. Технологія запатентована в 2005 році.
Facebook – найпопулярніша соціальна мережа у світі, що почала працювати 4 лютого 2004 року як мережа для студентів деяких американських університетів. Засновником та головою сервісу є Марк Цукерберг. Станом на червень 2014 року кількість користувачів становить 1,32 млрд людей, більше половини яких перевіряє свій аккаунт у Facebook щодня. За даними сайту Alexa Facebook є 2-им за відвідуваністю сайтом у світі та 6-им за відвідуваністю сайтом в Україні. Кількість українських користувачів Facebook на травень 2014 нараховує близько 6 млн.
Користувачі Facebook’у мають можливість створювати профілі з фотографіями, списками інтересів, контактними даними та іншою особистою інформацією. Вони можуть спілкуватися із друзями та іншими користувачами за допомогою приватних або загальнодоступних повідомлень і чату. Також користувачі можуть створювати і приєднуватися до груп за інтересами та «сторінок уподобань» (до 19 квітня 2010 року вони називалися «фанат-сторінками»). Деякі з цих сторінок підтримують організації як засоби реклами.[61]
Електронна сигарета була винайдена жителем Гонконгу Хон Ликом в 2004 році. Його батько загинув від захворювань, пов’язаних з тривалим курінням тютюну – вважається, що саме це й спонукало Хону винайти більш безпечний метод задоволення згубної нікотинової потреби. Електронна сигарета – це електронний пристрій для імітації куріння звичайної сигарети шляхом генерації пари. Цей пар може містити нікотин, він має вигляд диму, і при вдиханні викликає смакові відчуття справжнього тютюнового диму. Електронні сигарети роблять у вигляді сигарет, сигар і курильних трубок. В основі всіх цих пристроїв лежить випарник (парогенератор), який часто називають «атомайзери». Усередині нього розташована ніхромова спіраль. При імітації куріння вона розжарюється і перетворює рідину, що міститься в сигареті, на густий пар, що за зовнішнім виглядом нагадує тютюновий дим. Асоціація електронних сигарет (AEC) запропонувала розділити електронні сигарети на класи, і зараз вони поділені на A, B, C, D, E, F-класи. При цьому що вище клас, тим більше розмір і діаметр сигарети, і тим вище її продуктивність.
Запитання та завдання:
- Які з наведених інновацій є знаковими, тобто такими, що започаткували нові галузі економіки?
- Які з описаних інновацій суттєво змінили якість життя людей?
- Реалізація яких саме інновацій окрім науково-технічного та економічного мала і соціальний ефект? У чому він проявився?
- Назвіть ті інновації, які змінили фінансову сферу.
- Продовжіть вищенаведений перелік інновацій тими, які належать до періоду 2010 – 2020 pp.