На кого вивчитись, аби працевлаштуватись?
Де навчатися випускнику школи? Щоб після п’яти років навчання гарантовано влаштуватися за спеціальністю і не перевчатися. Ще й отримувати непогану зарплату. Які професії будуть затребувані у 2020 році – за матеріалами https://vestnik.in.ua/2017/02/05/na-kogo-vivchitis-abi-pratsevlashtuvatis/».
Які професії будуть потрібні через п’ять років. Ось те, що важливо розуміти сьогоднішньому випускнику.
Найближчі 5-10 років будуть швидко змінюватися та розвиватися пріоритетні галузі економіки не лише в Україні, а й у світі. Про це зазначають експерти. З’являтимуться нові професійні напрямки. Виникатимуть потреби в нових спеціальностях. А ще особливо необхідними стануть професії, які зовсім не популярні зараз.
Маркетологи: компанії обиратимуть успіх
Попит на маркетологів найближчі роки буде постійним. Наразі не проблема виготовити товар, головне – його продати.
Саме маркетологи досліджують ринок товарів та послуг, прогнозують, що добре купуватиметься та коли, створюють концепцію товару, завдяки якому він буде продаватися найкраще.
Експерти прогнозують, що надалі маркетологів найматимуть не лише великі компанії, а й ті, що лише починають «розкручуватися» та хочуть успішно продавати свій товар.
Потужно розвиватиметься інтернет-маркетинг. Адже більшість компаній прагнутиме розвивати свій бізнес і через Інтернет.
Поряд із маркетологами будуть потрібні професійні PR-спеціалісти. Люди, які займаються іміджем компанії, працюють із клієнтами, інвесторами, засобами масової інформації.
За якими спеціальностями навчатися: маркетинг; публічна торгівля та адміністрування.
На ІТ-шників чекають зміни
ІТ-сфера і через п’ять років залишатиметься однією з найперспективніших. Без інформаційних технологій навряд чи обходитиметься хоча б один вид бізнесу. Адже саме фахівці галузі ІТ займаються розробками програм, що корисні та потрібні у різних сферах діяльності та життя, створюють мобільні додатки, забезпечують мережеву взаємодію комп’ютерів компанії (системні адміністратори), наповнюють змістом сайти і групи у соціальних мережах (контент-менеджери).
Ще краще, якщо фахівець володітиме знаннями та навичками одразу за кількома напрямками. Наприклад, програміст та 3D-дизайнер, менеджер проектів та верстатник.
Одними з найбільш затребуваних за кілька років мають стати спеціалісти віртуальної реальності та робототехніки, фахівці зі штучного інтелекту, а також кібербезпеки.
За якими спеціальностями навчатися:
комп’ютерні науки та інформаційні технології, інженерія програмного забезпечення, кібербезпека, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології.
Інженерів – гострий дефіцит
Уже зараз відчувається нестача молодих спеціалістів серед інженерів-технологів, інженерів-електриків та інженерів-будівельників. Покоління радянських спеціалістів ідуть, а зміни їм немає, зазначають фахівці. Професія інженера-будівельника узагалі є однією з найбільш дефіцитних в Україні. Тож через 5 років молоді спеціалісти у цих сферах будуть затребувані.
Щоб мати пристойний заробіток, вони повинні будуть знати сучасне обладнання, володіти комп’ютерними технологіями та іноземними мовами.
Також будуть потрібні спеціальності, пов’язані з альтернативними джерелами енергії. Наприклад, інженер із сонячної енергетики чи будівельник «розумних» доріг, який може створювати дорожнє покриття з датчиками контролю стану асфальту.
До речі, професія інженера є однією з найпрестижніших за кордоном. Українські випускники нерідко обирають інженерні спеціальності, якщо планують продовжити навчання і жити у Європі чи Штатах.
За якими спеціальностями навчатися:
енергетичне машинобудування, тепло-, гідроенергетика, галузеве машинобудування, суднобудування, металургія, нафтогазова інженерія та технології, альтернативні джерела енергії.
Медики: кваліфіковані та вузькопрофільні
Висококваліфіковані медики також не залишаться без роботи. Особливо затребувані, за прогнозами фахівців, будуть геронтологи – спеціалісти, які вивчають вік і знають особливості старості. Люди почали жити довше, тож кількість людей похилого віку постійно збільшується. З огляду на це, без роботи не залишаться і доглядальниці.
Затребуваність також прогнозують і для вузькопрофільних спеціалістів. Це офтальмологи, алергологи, отоларингологи, дієтологи, хірурги різних напрямків.
Будуть потрібні й епідеміологи. Це пов’язано з появою нових штамів вірусів та нових небезпечних хвороб, з якими потрібно боротися.
Зважаючи на події, що наразі відбуваються на сході країни, а також на те, що в Україні нарешті більше уваги почали приділяти людям з особливими потребами, перспективними будуть спеціальності медичної, фізичної та психологічної реабілітації.
За якими спеціальностями навчатися: медицина, медична та психологічна реабілітація, фізична реабілітація, технології медичного діагностування та лікування.
Сантехнік та швачка: непопулярно, але перспективно
Через 5 років будуть потрібні робочі професії. Це будівельники, електрики, швачки, закрійники, сантехніки, логісти. Через їхню нестачу їм будуть готові платити пристойні зарплати, прогнозують фахівці.
До того ж такі професії перестануть бути винятково «робочими». Уже зараз у них почали проникати елементи інформаційних технологій. Навіть прибиральниці повинні будуть вміти керувати спеціальними мийними машинами. На стику професій зможуть працювати косметологи, яких усе частіше хочуть бачити з медичною освітою. А кухарю можна сміливо опановувати молекулярну кухню.
Проте випускники неохоче обирають подібні спеціальності. Хоча і зараз заробити вони можуть більше, ніж секретар, менеджер середньої ланки чи юрист-початківець. А ось через 5 років такі професії будуть точно у тренді, обіцяють фахівці ринку праці.
За якими спеціальностями навчатися:
зварювальне виробництво; обслуговування та ремонт обладнання підприємств хімічної та нафтопереробної промисловості; електротехніка; електромеханіка; кухар, кондитер; кравець, закрійник.
Можна залишитися без роботи
Експерти ринку праці стверджують, що через п’ять років не буде попиту на перекладачів. А конкретно – англійської мови. Бо багато хто її знатиме. Тож таким спеціалістам «світитиме» робота у call-центрі чи менеджером по роботі з корпоративними клієнтами. Але якщо випускника усе ж тягне до іноземних мов, то перспективними і затребуваними можуть виявитися китайська та арабська.
Низький попит у майбутньому також чекає на юристів, бухгалтерів, фінансистів, економістів. Їх уже випустили занадто багато. Навіть зараз юристів в Україні у середньому
75 фахівців на одну вакансію.
США: заможні медики та безперспективні журналісти
Працівники медицини зайняли перші 11 позицій у списку найбільш високооплачуваних та перспективних професій США. На першій сходинці знаходиться анестезіолог із середньою заробітною платою $ 187 тисяч за рік.
Інженер нафтовидобувної промисловості зайняв 12-й рядок рейтингу із зарплатою $ 132 тисяч. ІТ-менеджер із $ 130 тисячами на 13-й сходинці. На 14 місці – менеджер із маркетингу ($ 128 тисяч).
А ось найбільш безперспективна професія у Сполучених Штатах – журналіст у друкованому виданні із зарплатою $ 37,2 тис. Це пов’язано з масовим переходом видань в Інтернет. Також малоперспективними є професії лісоруба, телеведучого, ді-джея, військового, пожежного, таксиста, менеджера роздрібної торгівлі та спеціаліста по боротьбі з домашніми шкідниками.